FAQ

W JAKICH REGIONACH POLSKI WYKONUJE PAN SWOJE REPORTAŻE ?

Bywa różnie, ale najczęściej wykonuję fotorelacje ze ślubów i wesel w miastach Konin, Poznań, Gniezno, Kalisz, Turek, Koło, Słupca czyli ogólnie w Wielkopolsce. Korzystam również z propozycji z innych województw takich jak Dolny Śląsk, Kujawsko Pomorskie, Łódzkie.

Z JAKIM WYPRZEDZENIEM NALEŻY DOKONAĆ REZERWACJI TERMINU ŚLUBU ?

Jeśli przeglądaliście już moje portfolio oraz bloga, a zdjęcia Wam się podobają na tyle, żeby wybrać mnie na swojego fotografa ślubnego, to nie zwlekajcie z rezerwacją. Moi drodzy zasada jest prosta w tym przypadku, czym szybciej zarezerwujecie swój termin ślubu, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie on dostępny. Miewałem już Pary Narzeczeńskie, które były zawiedzione brakiem dostępności terminu, gdyż zwlekały tydzień lub dwa z ostatecznym „zaklepaniem” terminu, a w międzyczasie zgłosiła się para zdecydowana na podpisanie umowy. Takie sytuacje się zdarzają , jak to w życiu. I właśnie o to chodzi, żeby o takich przypadkach czytać, aby nie dotykały nas bezpośrednio.

JAKĄ MAMY GWARANCJĘ, ŻE NASZE ZDJĘCIA BĘDĄ RÓWNIE ŁADNE JAK W PANA PORTFOLIO ?

Dobre pytanie…hmm…nasuwa mi się tutaj kilka argumentów. Doświadczenie jakie zdobyłem fotografując śluby, pozwala mi uniknąć jakichkolwiek wpadek. Przez lata praktyki wyrobiłem sobie taki właśnie styl, jaki widać na moim portfolio i nie zamierzam tutaj nic zmieniać. Chcę żebyście byli zadowoleni z naszej współpracy i rekomendowali mnie dalej rodzinie, znajomym, koleżankom i kolegom, dlatego do każdego fotoreportażu wkładam maksimum serca i wyobraźni. Będąc fotografem ślubnym jestem świadomy, że ceremonia zawarcia związku małżeńskiego jest wyjątkową i niepowtarzalną chwilą, dlatego jest to dla mnie jako dokumentalisty dodatkowy motywujący „kopniak”. Cały czas się rozwijam, gdyż traktuję swoją pracę jako ciągłe samodoskonalenie warsztatu. Staram się aby kolejne reportaże ślubne były coraz lepsze, pełne nowych pomysłów i rozwiązań. Jednym słowem czuję się w tym co wykonuję jak „rybka w wodzie”… i uwielbiam ten uśmiech, radość Waszą, ten błysk w oku w chwili, kiedy otwieracie pierwszą kartę albumu.

CZY KONIECZNE JEST WCZEŚNIEJSZE SPOTKANIE ?

Jest jak najbardziej wskazane, ale nie jest koniecznością i wymogiem. Zawsze proponuję zaaranżować jakieś spotkanie, na którym w spokoju będę mógł wysłuchać Waszych oczekiwań i wybrać odpowiednie rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony. Natomiast jeśli dzieli Nas spora odległość to możemy wszelkie formalności załatwić korespondencyjnie, czyli przez telefon, mail i list pocztowy. Jest to praktykowane dość powszechnie wśród fotografów ślubnych i ja również korzystam często z takiej opcji.

JAKI JEST CZAS OCZEKIWANIA NA GOTOWE ZDJĘCIA I ALBUM ?

Potrwa to nie dłużej niż 30 dni. Cały proces przygotowania materiału trochę niestety trwa. Odpowiednia selekcja zdjęć, dokładna obróbka w programie graficznym i wydruk na dobrym jakościowo papierze. Efekt końcowy w postaci albumu musi zrobić wrażenie zarówno na Was jak i również na Waszych gościach i znajomych, którzy będą ów album ślubny później oglądać. To pamiątka na lata, a ja jako fotograf ślubny muszę  zadbać o każdy szczegół.

CZY FOTOGRAFUJE PAN PROFESJONALNYM SPRZĘTEM ?

Oczywiście ! Reportaże ślubne wykonuję profesjonalnym, pełnoklatkowym sprzętem marki Nikon. W trakcie wykonywania zlecenia posiadam przy sobie taką ilość sprzętu, aby nie zaskoczyła mnie żadna sytuacja losowa lub techniczna. Do tego kilka obiektywów stało-ogniskowych wysokiej jakości, lamp błyskowych plus kilka kart pamięci, które często zmieniam, aby nie zdarzyła się sytuacja utraty zdjęć. Kładę olbrzymi nacisk na bezpieczeństwo i ochronę wykonanych fotografii ślubnych.

CZY POSIADA PAN POZWOLENIE NA FOTOGRAFOWANIE W KOŚCIELE ?

Rzecz oczywista. Całe dwa dni byłem szkolony w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, po czym otrzymałem odpowiedni dokument uprawniający mnie do wykonywania zdjęć w miejscach sakralnych.

JESTEŚMY ZDECYDOWANI NA PODPISANIE UMOWY TYLKO NIE WIEMY JAKI PAKIET WYBRAĆ ?

W takim wypadku umowę możemy spisać na dowolny pakiet ślubny, a słownie umówić się na ewentualne korekty co do wielkości pakietu lub skorzystać z aneksu korygującego do umowy. Ze mną jak z dzieckiem, można się dogadać w każdej kwestii.

JAK POWINNIŚMY SIĘ DO SIEBIE ZWRACAĆ PER PAN CZY PER TY ?

Osobiście jestem za opcją drugą, ale decyzja należy do Was. Moim zdaniem druga opcja pozwala na pewną swobodę i lepszy kontakt. A już tak biorąc z praktyki, najczęściej z Młodymi Parami przechodzę na Ty.

JAKI JEST CZAS PRZEZNACZONY NA SESJĘ PLENEROWĄ ?

Bez ograniczeń. Plener ślubny uważam za zakończony wówczas, kiedy uznam, że jest już odpowiednia jakość materiału. Jako że poprzeczkę stawiam sobie bardzo wysoko, może to trochę potrwać. Z tym czasem bywa różnie, zależy też jak odległe jest miejsce wybrane na plener i jakie będą warunki atmosferyczne. W praktyce jest to przedział od 2 godzin w górę.

CZY MA PAN PRZYKŁADOWE ALBUMY ŚLUBNE DO OBEJRZENIA ?

Jestem w posiadaniu różnych albumów oraz próbek włoskich skór ekologicznych na okładki. Niestety internet nie oddaje całego uroku zdjęcia wydrukowanego na dobrym papierze fotograficznym podanym w eleganckim albumie, dlatego muszę mieć takie wzorcowe, które służą mi na zasadzie portfolio, tylko w wydaniu na żywo.